Основні типи вентиляції
Умовно вентиляційні системи можна розділити на три групи за такими основними ознаками:
- Призначення системи: витяжна, припливна і припливно-витяжна
- Яким чином переміщається повітря: природна або механічна система
- По зоні обслуговування системи: загальнообмінна система або місцева
Витяжна, припливна вентиляція і припливно-витяжна.
Витяжна система найбільш добре знайома кожному обивателю. Саме вона відповідає за видалення забрудненого, відпрацьованого повітря. Припливна вентиляція, навпаки, подає свіже зовнішнє повітря з вулиці в приміщення. Для нормальної роботи вентиляції дуже часто потрібна установка, як припливної вентиляції, так і витяжної. Дуже часто продуктивність (вимірюється в м3 / год) припливної та витяжної систем (тобто скільки повітря система подає в приміщення і витягує) дорівнює, за винятком приміщень громадського харчування, технологічних приміщень і промислового використання.
Системи припливно-витяжної вентиляції можуть бути набірними або моноблоковими. Набірна приточно-витяжна система являє собою якийсь «конструктор», коли проектувальник підбирає окремо основні елементи системи: вентилятор, калорифер, охолоджувач, зворотний клапан, фільтр та ін.
Природня чи механічна вентиляція
Природна вентиляція має свої переваги і недоліки. Історично вже складно визначити, хто першим почав користуватися природною вентиляцією. Наприклад, стародавні римляни з нею вже були знайомі, будували будинки з урахуванням вентиляції, але наша стаття не про них.
Отже, природна вентиляція. Дешевизна системи, простота облаштування, безсумнівно, є великою перевагою. Продуктивність природної вентиляції безпосередньо залежить від таких природних факторів, як різниця температур зовнішнього і внутрішнього повітря, напрямку і сили вітру, різниці тисків. Ця залежність робить ефективність природної вентиляції вкрай нестабільною.
Механічна вентиляція, або можна її ще назвати штучною, це така вентиляція, коли використовується обладнання та прилади, що дозволяє подавати повітря або видаляти його на значні відстані в необхідній кількості. На таких об'єктах, як житлові приміщення, робочі слід, звичайно, застосовувати механічну вентиляцію.
Місцева або загальнообмінна система
Місцева вентиляція може забезпечувати приплив чистого повітря (попередньо очищеного і підігрітого) до певних місць. І навпаки, місцева витяжна вентиляція видаляє повітря від певних місць з найбільшою концентрацією шкідливих домішок в повітрі. Прикладом такої вентиляції може бути витяжка на кухні, яка встановлюється над газовою або електричною плитою. Найчастіше використовуються такі системи в промисловості. Загально обмінна вентиляція обслуговує приміщення повністю або більшу його частину. Припливна загальнообмінна вентиляція використовується також для зменшення концентрації шкідливих домішок в повітрі, не видалених місцевою витяжною і загальнообмінною витяжною системою.