098 7 242 626

пн - пт 9:00 - 18:00

сб - нд вихідний

Вентиляція квартири. Як це працює.

23 октября

Вентиляція квартири є дуже важливим фактором життя міського жителя. Проте багато хто тільки зараз почав про це замислюватися. Здоров'я звичайної людини залежить від трьох факторів: що їмо, що п'ємо, де живемо. Міський житель проводить в місті, 90% свого життя. Проводить багато часу в закритих приміщеннях і дихає свіжим повітрям лише в проміжках між маршрутами квартира-робота-магазин-квартира. Не всі можуть собі дозволити жити за межею міста, щоб заповнити недолік кисню.

На жаль, в нашій країні необхідність таких життєво важливих систем, як вентиляція приміщень ще не увійшло міцно у свідомість жителів. Людський організм дуже гостро реагує на недолік кисню. Вчені давно вже говорять про те, що проблема нестачі кисню в даний час – дуже суттєве питання.

При нестачі кисню в першу чергу страждають серцево-судинна і центральна нервова системи. Здорові люди це відчувають відразу - по посиленню пітливості, зниження працездатності, погіршення кмітливості. Дуже велике значення має вентиляція для здоров'я дітей. При недостатній кількості свіжого повітря і сонячного світла, коли дитина більшу частину часу проводить в задушливому приміщенні, створюються умови, що заважають правильному розвитку дитини. У разі постійного браку кисню неприємні ознаки переходять в хронічну форму.

Які ж найпоширеніші варіанти створення системи вентиляції типової квартири?

Вентиляція квартири за допомогою провітрювачів.

Цей спосіб створення вентиляції в квартирі, при правильному підході до технічного рішення цієї проблеми, заслуговує 1 місце по дешевизні. Провітрювач являє собою припливний пристрій, що складається із зовнішньої решітки, внутрішньої решітки, повітропровід, що з'єднуює дві решітки і регулятор витрати повітря.

Провітрювач монтується безпосередньо в зовнішню стіну біля радіатора опалення у верхній зоні. Повітря в приміщення надходить через провітрювач, проходить через зону радіатора опалення, підігрівається і поступає у кімнату. Видалення повітря відбувається через витяжну систему санвузла, душової та кухні, де встановлені побутові вентилятори або просто витяжні решітки.  При необхідності, особливо в зимовий період року, витрата повітря регулюється вбудованим регулятором. Плюсом такої системи є її невисока ціна та простота монтажу.

Є й недоліки використання. Для ефективної вентиляції на одну людину необхідна подача 60 м3/год. Звичайний провітрювач може забезпечити продуктивність тільки до 40 м3/год. Таким чином, наприклад, для вентиляції спальні для двох осіб, одного провітрювача буде явно недостатньо. При дуже низькій температурі повітря на вулиці можливе утворення конденсату на внутрішніх гратах провітрювачів, виникає необхідність в їх перекритті.

Також недоліком цього варіанту є те, що така вентиляція ефективна тільки тоді, коли існує велика різниця температур між кімнатною і вуличною. Так як це пасивна вентиляція, то влітку її ефективність буде наближена до нуля і виникне необхідність у відкриванні вікон в квартирі.

Останнім часом на ринку з'явилися провітрювачі обладнані вентиляторами з можливістю роботи як в режимі припливу, так і в режимі витяжки. Також вони обладнані рекуперацією тепла, тобто можливістю підігріву припливного повітря за рахунок використання тепла від повітря, який видаляється з приміщення.

Дані провітрювачі позбавлені тих недоліків, які притаманні звичайним пасивним стінним. При невеликому споживанні електроенергії, вентиляція квартири може бути вирішена досить ефективно в незалежності від пори року. Продуктивність одного провітрювача - 58 м3/год., що в принципі достатньо для однієї людини в кімнаті.

Вентиляція проиливною установкою

Для забезпечення подачі свіжого повітря використовується припливна установка, що представляє собою моноблочний агрегат в ізольованому від шуму і втрат тепла корпусі. Всередині розміщений вентилятор, фільтр для очищення вуличного повітря від пилу і комах, електричний калорифер для підігріву зовнішнього повітря до необхідної температури.

Установку розміщують на балконі, лоджії, в коридорі. Для забору зовнішнього повітря в зовнішній стіні пробурюють отвір. Повітря за допомогою вентилятора надходить в установку, де проходить фільтрацію і при необхідності підігрів (за допомогою електричного або водяного нагрівача). Далі він за допомогою напору вентилятора надходить в мережу повітропроводів, вмонтованих у стелю квартири, де через решітки подається у приміщення. Повітропроводи в квартирі після монтажу зашиваються гіпсокартоном або ховаються за стелею.

Видалення відпрацьованого повітря відбувається в приміщеннях кухні, санвузла та ванної за допомогою побутових вентиляторів, встановлених у вентиляційних каналах будівлі. Для перетікання повітря з кімнат в ці приміщення в міжкімнатних дверях встановлюються знизу ґрати або залишають зазор між дверима та підлогою. За допомогою такої схеми вентиляції, виключається попадання запахів з кухні в житлові приміщення. Вентиляція здійснюється цілий рік. За допомогою автоматики установці можна задавати час включення і виключення системи, в залежності від вимог споживача.

Вентиляція з використанням рекуперації тепла.

Як було сказано вище, для підігріву повітря, що надходить у квартиру в установці використовується електричний (або водяний) нагрівач. Припливно-витяжні установки з рекуперацією дозволяють зменшити необхідну електричну потужність для підігріву свіжого повітря за рахунок використання тепла від повітря, що видаляється.  Останнім часом такі установки хоч і дорожче звичайних припливних, але дозволяють значно економити електроенергію, зменшити навантаження на електромережу. Крім економічного ефекту, рекуперація дозволяє "залишати" більшу частину тепла в оселі, яке зазвичай йде з витяжним повітрям з квартири. Конструкція рекупаратора така, що перехресні потоки теплого (витяжного) і холодного (припливного) повітря, будучи розділеними стінками пластин теплообмінника, не стикаються один з одним, завдяки чому виключається передача одним потоком іншому забруднень, запахів, мікроорганізмів. Кількість теплової енергії, що віддається витяжним повітрям припливному, залежить тільки від теплопровідності матеріалів і різниці температур між двома потоками. При цьому тепле витяжне повітря охолоджується, а холодне припливне - нагрівається.

Процес рекуперації в установці відбувається наступним чином: чисте холодне повітря з вулиці по повітропроводам надходить в установку, у фільтрі відбувається фільтрація повітря, що поступає, далі він проходить через теплообмінник і за допомогою припливного вентилятора по повітропроводам подається в приміщення. Видаляється з приміщення повітря по повітропроводам надходить в установку, в фільтрі здійснюється фільтрація, далі він проходить через теплообмінник і за допомогою витяжного вентилятора по повітропроводам викидається на вулицю. В теплообміннику відбувається обмін тепловою енергією теплого забрудненого повітря, що надходить з кімнати, з чистим холодним повітрям, що поступає з вулиці.

Цей варіант  вентиляції житла найбільш правильний, з точки зору ефективності,. Крім подачі чистого повітря в приміщення, система видаляє відпрацьоване повітря з приміщення. Для транспортування повітря використовується, як і в попередньому варіанті, система повітропроводів і повітророзподільних решіток. Установку розміщують в приміщенні лоджії або на балконі.

Для управління системою використовується автоматика, яка стежить за роботою обладнання, сигналізує про несправності чи необхідність сервісного обслуговування. Автоматика також відключає установку в разі виявлення неправильної роботи компонентів системи і сигналізує про це. Наявність тижневого таймера дозволяє власнику самостійно задати режим включення і виключення системи вентиляції виходячи зі своїх побажань.

Вентиляція квартири. Як це працює.