Вентиляція будинку. Якою вона має бути?
Перше, що вам спадає на думку – це поставити кондиціонери в спальнях, вітальні і в дитячих. І в принципі, вам не зовсім зрозуміло, навіщо потрібна вентиляція будинку. Спробуємо простою мовою пояснити.
У наш час ми ставимо в своїх будинках пластикові вікна з хорошою звукоізоляцією і герметичністю. Сучасні будівельні матеріали, хай і в незначних кількостях, але все-таки виділяють шкідливі речовини, якими нам мимоволі доводиться дихати. Постійне провітрювання кімнат не завжди може допомогти вирішити цю проблему, адже для ефективного провітрювання постійно доведеться відкривати вікна в декількох приміщеннях, щоб поліпшити провітрювання. Максимально ефективно провітрювання в зимовий час, мінімально-в літній. Влітку провітрювання приносить не тільки пил, а й алергени та комах.
Всі ці проблеми може вирішити система вентиляції, яка дозволить забезпечити свіжим повітрям цілий рік в необхідному обсязі. Також така система видалить з приміщення шкідливі виділення від стін, фарб та інше. Особливо важлива вентиляція для чутливих людей (діти, люди похилого віку), які багато часу проводять в приміщенні.
Для якісної вентиляції будинку краще передбачити її до будівництва. В іншому випадку – установка системи вентиляції приведе до неминучих "неприємностей" (втрата простору в приміщеннях або втручання в існуючий дизайн будинку та ін). Перед установкою вентиляції має бути добре зроблений, продуманий і узгоджений проект..
Якщо Ви вирішили спланувати вентиляцію будинку, але не можете зрозуміти, що саме вам треба і як вона повинна працювати – Вам допоможуть наші поради. Для початку розберемо які існують типи вентиляції будинку. Для простої вентиляції будинку Вам потрібне свіже повітря в спальнях, дитячій кімнаті, тренажерному залі і кухні. Охолоджувати повітря Ви збираєтеся окремими спліт-системами. Економічно вигідним варіантом є поєднання природної витяжної вентиляції з механічною припливною.
На етапі проекту будинку Ви передбачаєте окремі витяжні канали в стінах для санвузлів, душових, приміщення кухні. Витяг повітря відбуватиметься природно або від окремих недорогих вентиляторів, що вбудовуються безпосередньо в ці витяжні вентканали. Одним з варіантів може бути і єдиний витяжний даховий вентилятор. Приплив повітря здійснюється безпосередньо в житлові приміщення. Оптимальним буде використання моноблочної заводської установки. Дані установки поставляються з готовою системою автоматики, значно дешевші, в порівнянні з іноземними аналогами. Плюс такої системи - неможливість перетікання неприємних запахів в житлові приміщення. Мінусом є те, що при такій схемі необхідно буде в нижній частині дверей встановити решітки для вільного відтоку повітря, щоб в кімнаті не створювався надлишковий тиск (грубо кажучи, щоб можна було легко відкривати двері).
Іншим варіантом вентиляції може бути використання припливно-витяжної установки з рекуперацією тепла. Її використання дозволяє заощадити експлуатаційні витрати (електроенергія, теплова енергія від котла). Повітря, яке видаляється з приміщення, передає частина тепла повітрю, який буде надходити в приміщення. Цей процес відбувається в рекуператорі. Такі установки коштують дорожче, але протягом 5-7 років окупають себе. Для їх монтажу необхідно трохи більше простору.
Припливно-витяжна система з охолодженням припливу. Ви хочете, щоб в теплу пору року система вентиляції ще і охолоджувала припливне повітря? Цього можна досягти установкою центрального кондиціонера. Сам по собі центральний кондиціонер є припливною системою вентиляції з секцією охолоджувача. Плюси такої системи – централізована подача 100% свіжого відфільтрованого, підігрітого або охолодженого (в залежності від пори року) повітря в приміщення цілий рік.
Мінус такої системи - чималі перерізи повітропроводів (це пов'язано з тим, що для погашення тепла необхідна чимала кількість охолодженого повітря, ніж в принципі необхідно просто для дихання людині), необхідність установки охолоджувача (водяного або фреонового) з холодильною машиною, необхідність дорогої регулюючої автоматики і як наслідок досить висока вартість такої системи.
Також мінусом є дуже обмежена можливість регулювання температури по кімнатах тобто якщо ви хочете, щоб в кабінеті було +24 С, а в спальні +20 С, то так як повітря надходить в ці приміщення централізовано, цього буде складно досягти. Адже температура повітря припливу в повітроводі буде однакова. Але й ця проблема вирішується.
Вентиляція припливно-витяжною системою з охолодженням припливу з можливістю регулювання температури по кімнатам.
Як це досягти? Розглянемо приклад використання центрального кондиціонера з можливістю регулювання температури зонально, тобто по приміщеннях. Для початку зробимо невеликий відступ і розглянемо один з аспектів центрального кондиціонування. Для забезпечення кондиціонування приміщення необхідно погасити тепло цього приміщення охолодженим повітрям, що власне і робиться системою припливної вентиляції з охолоджуванням або центральним кондиціонером. Але є один невеликий нюанс: кількість свіжого повітря для дихання людини і кількість повітря для погашення теплопритоков приміщення дуже відрізняються за величиною, як говорилося вище.
Якщо для дихання однієї людини необхідно 60 м3 / год, то для погашення тепла в кімнаті, де ця людина знаходитися, припливного охолодженого повітря буде потрібно значно більше - 300 - 400 м3 / год. Звідси видно, що експлуатаційні витрати на подачу повітря для дихання і подачу охолодженого повітря значно відрізняються. Адже для охолодження повітря у 300 м3 / год. енергії потрібно значно більше, ніж для охолодження 60 м3 / год. Для зменшення енерговитрат і можливості регулювання температури по окремих приміщеннях можливе застосування наступної схеми вентиляції.
Встановлюється система центрального кондиціонування, метою якої є подача свіжого підготовленого повітря, але в кількості, необхідній не для забезпечення повного кондиціонування приміщення, а для забезпечення подачі свіжого повітря для дихання. А безпосередньо охолодження приміщень до необхідної температури можуть виконувати «доводчики», якими можуть бути окремі звичайні кондиціонери будь-якого типу. І в такому випадку, в кожній окремо взятій кімнаті можна встановлювати будь-яку необхідну комфортну температуру.
Для того, щоб рівень шуму від вентиляційних установок був мінімальний, рекомендується припливне обладнання розміщувати в підвалі будинку, а витяжний – на покрівлі. Якщо підвалу немає або його не можна використовувати, припливну установку (або припливно-витяжну) можна розмістити в одному з підсобних приміщень на першому поверсі, бажано ближче до середини будівлі.
Здійснювати забір свіжого зовнішнього повітря краще передбачити з боку двору, де повітря чистіше (тобто наприклад з боку ділянки, а не з боку дороги). Отвір забору повітря має бути на висоті не менше двох метрів від позначки землі. Отвір закривається зовнішніми гратами, виконаними, як правило, з матеріалу стійкого до корозії. Це може бути алюмінієва пофарбована решітка з похилими під кутом жалюзями.
В даній статті були приведені найбільш часто використовувані типи вентиляції приватного будинку, але далеко не всі. Не варто забувати, що для кожного окремого випадку може бути своє технічне рішення. Хочемо нагадати вам ще раз, що без якісно зробленого проекту на Ваше замовлення і Вашим за вимогами – навряд чи отримаєте саме те, що хотіли і те, за що заплатили. Дуже важливо, щоб проектну частину вентиляції виконував фахівець, так як при уявній простоті системи є досить багато моментів, які може знати тільки людина з відповідною спеціалізацією. При неякісному підборі обладнання, розрахунку системи і невмілому монтажі система вентиляції ніколи не буде працювати належним чином.